У Таллінні відбулася презентація та обговорення дослідження “Стійка Україна – крихка мозаїка?”

У столиці Естонії 11 листопада 2021 відбулася презентація дослідження “Стійка Україна – крихка мозаїка? Суспільство, медіа, безпека та перспективи”.

Захід відбувся у Міжнародному центрі оборони та безпеки (ICDS) за участі експертів програми “Стійка Україна” – директора програми Дмитра Теперіка, національного координатора Іллі Мірошкіна, а також аналітикинь Ксенії Ілюк та Анастасії Апетик

У презентації дослідження йшлося про інформаційну, комунікаційну, цифрову та когнітивну безпеку, а також про різні аспекти стійкості. Один з них - позитивний світогляд. “По суті, стійкість полягає у тому, що ми повинні зберігати позитивний світогляд, спрямований у майбутнє. Тож ми повинні бути оптимістами, інакше ми не будемо стійкими”, –  зазначив директор програми “Стійка Україна” Дмитро Теперік.  

Після презентації послідувало обговорення її результатів у форматі круглого столу “Мозаїка стійкості України: як скласти і втримати її разом? ”. 

Відкрила обговорення Міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна. У своєму відеозверненні вона наголосила, що події 2014 року призвели до суттєвих змін в українському суспільстві, зокрема збільшилася довіра до Збройних сил України, а саме суспільство з постколоніального перетворилося на постмодерністське.

Люди більше не керуються нав’язаними цінностями та значеннями - натомість вони керуються цінностями, які є природними для нашої нації. Це цінності волі, гідності, відповідальності та довіри. Вони дуже доповнюють демократичні європейські цінності”, – підкреслила пані Лапутіна.

Далі дискусія зосередилася на інформаційній безпеці, зокрема на протидії російській дезінформації. Голова комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв звернув увагу, що для цього в Україні було створено два центри, а саме: Центр протидії дезінформації при Раді національної  безпеки та оборони, а також Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики. 

Однак пан Потураєв зауважив, що ключовою проблемою міжнародної боротьби з дезінформацією є боротьба за правду. “Ми програємо війну за правду”, – зазначив голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. У цьому контексті депутат наголосив, що слід протидіяти ворожим наративам, які є однією з найбільших проблем у боротьбі з дезінформацією. 

Щодо питання російської дезінформації, націленої проти України, виступив професор університету Осло доктор Майкл Джентіле. Особливу увагу експерт приділив конспірологічним теоріям. “Конспірологічні теорії – це буквально головна зброя масової дезінформації, що використовується Кремлем перш за все проти України”, – наголосив доктор Джентіле

Експерт також виділив дві ключові тенденції стосовно поширення конспірологічних теорій. Перша з них стосується того, що конспірологія сьогодні взята на озброєння політичними силами, які вважаються чи вважалися маргіналізованими у минулому. Інша тенденція – використання конспірології як зброї не є чимось новим в Україні чи інших країнах колишнього СРСР, адже Радянський Союз використовував її наче клей, щоб втримати разом  хоча б частину радянської ідеології. 

Наостанок дискусія стосувалась локального рівня підтримки мозаїки української стійкості. Консультантка зі зв’язків з громадськістю у Маріуполі в межах проекту Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Галина Балабанова наголосила на проблемі взаємодії громадянського суспільства та місцевої влади, зокрема стосовно дублювання функцій між ними і тій ролі, яку має відігравати громадянське суспільство. “Громадянське суспільство повинно підтримувати владу у випадках надзвичайних ситуацій”, – зауважила експертка.

Також виступ пані Балабанової охопив питання корупції, яка виступає негативним чинником для забезпечення стійкості. На її думку, особливо гостро стоїть питання ментального ставлення українців до корупції. “Корупція – це спосіб визначити, яким органам потрібно заплатити, щоб вижити. Тож це питання цінностей виживання”, – підсумувала експертка. 

Презентація дослідження “Стійка Україна – крихка мозаїка? Суспільство, медіа, безпека та перспективи”, а також  її обговорення у форматі круглого столу доступне за посиланням

Із самим дослідження можна ознайомитися за цим лінком