Відбувся воркшоп з питань розбудови національної стійкості України
У події взяли участь громадські експерти, науковці, військові та посадові особи з України, Естонії, Латвії та Литви
Під час першої панельної дискусії з питань трансформаційних ефектів міжнародної співпраці директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне відзначила, що стійкість на сьогодні є важливим аспектом співпраці НАТО та України, яка є цінним та надійним союзником та партнером для країн Альянсу. Особливої уваги, на думку спікерки, потребує створення системи ефективної протидії загрозам та викликам, пов’язаних із пандемією, кібер-безпекою, проявам гібридних спецоперацій та ін. Важливого значення в цьому контексті, як наголосила пані директорка, набувають медійна та інформаційна грамотність населення як запорука протидії ворожій пропаганді та зростання стійкості.
У свою чергу Дмитро Теперік, директор програми “Стійка Україна” під час модерації наголосив, що в першу чергу стійкість починається з громадян і того, як вони спілкуються між собою та своєю спільнотою.
Директор Школи політичної аналітики Національного університету «Києво-Могилянська академія» Максим Яковлєв наголосив на необхідності переосмислення ролі НАТО та ідеї колективної безпеки в політичному дискурсі не тільки України, а й країн-учасниць Альянсу. В цьому контексті важливими для збільшення стійкості, на його думку, є чітке усвідомлення питань мови та ідентичності.
Питання ідентичності викликало жваву дискусію серед учасників. На думку медіаексперта Дмитра Золотухіна, це питання стає особливо актуальним в умовах семантичних війн за право «давати речам свої імена», особливо, в реаліях зниження рівня довіри до соціальних та владних інституцій.
В цьому аспекті вразливою є сама соціальна тканина, тобто система соціальних відносин, а не тільки система інституцій, - зауважує Ірина Ейгельсон, представниця Східноєвропейської мережі глобального партнерства із запобігання збройним конфліктам. На думку пані Ірини, соціальні конфлікти – це нормальний стан для формування та становлення стійкості. Ненормально, що ці конфлікти може інспірувати третя сторона і використовувати їх з ворожим умислом, поляризуючи погляди.
Учасники дискусії дійшли згоди, що пропаганда - абсолютно природне нормальне явище, в ній немає нічого поганого, якщо вона не використовується на шкоду іншим. На думку полковника Андрія Островського, керівника Управління стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ, сучасні збройні конфлікти зміщуються в інформаційну площину, де боротьба ведеться не за ресурси, а за свідомість.
Зважаючи на це, як наголосили учасники дискусії, особливою постає роль медіа, а в цьому контексті – питання свободи слова та преси і питання громадянської позиції в умовах війни. На думку експертів, медіа наразі найбільш динамічно втрачає довіру населення, особливо через продукування та подання почасти недостовірної інформації, фейків, джинси, маніпулятивного контенту. Як вважає Юлія Лапутіна, Міністр у справах ветеранів України, медіа наразі – одна з найвразливіших сфер в умовах гібридних спецоперацій, нарівні із органами влади, громадянським суспільством, процесами демократизації та іншими, які виступають об’єктами впливу ворожої пропаганди.
Експерти зійшлися у спільній думці щодо необхідності формування мережі діалогу і партнерств як державних так і недержавних інституцій, що забезпечує гнучкість до загроз, а також сприятиме збільшенню стійкості на міжнародному, національному, регіональному та місцевому рівнях.
Міжнародний воркшоп зі стійкості відбувся у 19-21 травня 2021 року у Сумському державному університеті за підтримки Центру досліджень регіональної безпеки Сумського державного університету у партнерстві з програмою "Стійка Україна" та за підтримки програми НАТО "Наука заради миру та безпеки".