У Чернівцях та Івано-Франківську відбулися міжсекторальні симуляційні кризові тренування програми “Стійка Україна”

У тренуваннях взяли участь понад 40 представників державного, громадського, медіа, бізнес секторів та академічних кіл Чернівців та Івано-Франківська.

Протягом 3-4 жовтня учасники з Чернівецької обласної військової адміністрації, міської ради, Головного управління ДСНС України у Чернівецькій області, місцевих медіа, а також лідери громадської думки та провідні викладачі долучилися до симуляції комплексної кризової ситуації на основі симуляційного кризового сценарію, розробленого експертами програми Стійка Україна.

Головне завдання тренувань – сприяти налагодженню та зміцненню горизонтальних звязків і довіри між представниками різних секторів для кращої взаємодії під час реальних кризових ситуацій. За словами директора програми Стійка Україна” Дмитра Теперіка міжсекторальні симуляційні кризові тренування націлені на зміцнення стійкості на місцевому та регіональному рівнях і охоплюють елементи посилення стійкості у рамках трьох етапів, а саме: підготовки до кризи; виживання та адаптивності; відновлення після кризової ситуації.

Концепція стійкості за своєю суттю дуже практична, тому ми впроваджуємо її в Україні для сприяння стійкості на національному, регіональному та місцевому рівнях. А в рамках міжсекторальних симуляційних кризових тренувань ми намагаємося прищепити учасниками практичні навички співпраці, координації. горизонтальної комунікації та спільного прийняття рішень, щоб мати можливість краще підготуватися до комплексних кризових ситуацій у мінливому безпековому середовищі, у якому перебуває Україна та Європа загалом, – зазначив Дмитро Теперік.

Також у межах міжсекторальних симуляційних кризових тренувань експерти та члени команди організаторів намагалися створити для учасників безпечне навчальне середовище, щоб якнайкраще зануритися у симуляцію кризової ситуації.

Найбільшою цінністю у міжсекторальних симуляційних кризових тренуваннях є учасники, навколо яких зосереджений симуляційних кризовий сценарій та для яких такі тренування проводяться. Учасники задають темп розгортання сценарію, однак ми просимо не протидіяти йому, а діяти у його межах, щоб максимально зануритися у симуляцію та отримати від неї позитивний досвід, – наголосив ментор проекту тренувань Маті Райдма.

Самі ж тренування охоплюють безліч тем, включно з  наслідками поточної війни,  техногенними надзвичайними ситуаціями, елементами дезінформації, громадською безпекою, питаннями соціального забезпечення та розв’язанням викликів соціального та гуманітарного характеру.

Будь-яка комплексна кризова ситуація, зокрема і війна, має гуманітарний вимір. Звісно, що основна боротьба ведеться Україною на полі бою, однак слід звертати увагу і на ті виклики, які присутні у регіонах, віддалених від бойових дій. Великі потоки внутрішньо переміщених осіб, соціально-інфраструктурна навантаженість, конфлікти між людьми – лише незначна кількість тих проблем, які виникають у регіонах України. Їм потрібно приділяти належну увагу, адже місцева та регіональна стабільність також сприяють перемозі і наближають її. Тому виклики гуманітарного характеру також закладені у наш симуляційний кризовий сценарій, – зазначила менторка проекту та експертка з соціального забезпечення, психічного здоровя та помякшення наслідків травм Кайса Йюпрус-Талі.

Долучився до симуляції кризової ситуації та церемонії закриття тренувань начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк. Очільник ОВА взяв участь в ігровому елементі у рамках симуляційного кризового сценарію та виступив із заключним словом під час завершення тренувань.

Протягом двох днів ви відпрацьовували навички спільного прийняття рішень, співпраці та координації своїх зусиль, щоб розв’язати комплексну кризову ситуацію. Тому дуже важливо проводити подібні тренування, адже краще бути підготовленим у рамках симуляції, ніж не підготовленим під час реальної кризи, – констатував начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк.

Крім цього, протягом 6-7 жовтня міжсекторальні симуляційні кризові тренування проводилися програмою Стійка Україна у м. Івано-Франківськ. Учасниками виступили представники Івано-Франківської обласної військової адміністрації, міської ради, Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області, місцеві медіа, тероборона, громадський сектор, академічні та бізнес кола.

Наприкінці під час ознайомлення учасників з роботою експертної команди протягом двох днів симуляції кризової ситуації, ментор проекту Маті Райдма зазначив, що даний формат міжсекторальних тренувань не включає тестування професійних навичок учасників чи алгоритмів дій, які використовують учасники у своєму професійному житті. Головне в них – міжлюдський фактор та налагодження звязків між людьми.

За мій більш ніж двадцятирічний досвід реагування на кризові та надзвичайні ситуації і їх вирішення, можу сказати, що під час реальної кризи – документи горять. Залишається тільки те, що натреновано до рівня рефлексу. Тож наша мета – закласти розуміння, що слід тренувати і відпрацьовувати міжлюдські м’які навички, щоб ними можна було скористатися під час справжньої кризової ситуації, – пояснив Маті Райдма.

У рамках тренувань директор програми Стійка Україна” Дмитро Теперік наголосив, що формат міжсекторальних симуляційних кризових тренувань також спрямований на спільне навчання та обмін досвідом.

Формат тренувань до певної міри експериментальний, оскільки ми як експерти та організатори також вчимося у вас – в учасників. Це двостороннє навчання, яке проводиться для виокремлення того досвіду вирішення комплексних криз, яке показало українське суспільство під час великої війни за свободу проти агресора, – сказав Дмитро Теперік.

У церемонії закриття міжсекторальних симуляційних кризових тренувань в Івано-Франківську взяв участь Віталій Федунків, заступник начальника Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області з реагування на надзвичайні ситуації.

Ключове сьогодні для України – це оборона та безпека. Тому вдячний Міжнародному центру оборони та безпеки, зокрема програмі Стійка Україна за проведення подібних міжсекторальних симуляційних кризових тренувань, які сприяють зміцненню оборони та безпеки України, – наголосив Віталій Федунків.

Високоповажним гостям, які взяли участь у церемонії закриття міжсекторальних симуляційних кризових тренувань у Чернівцях та Івано-Франківську, керівник проекту та директор програми Стійка Україна вручив пам’ятну монету, видану банком Естонії.

Ця монета є символом дружби між Естонією та Україною. Розроблена за українським дизайном, вона офіційно циркулює у межах ЄС із написом Слава Україні, – підсумував Дмитро Теперік.

На міжсекторальні симуляційні кризові тренування у Чернівцях та Івано-Франківську у якості спостерігачів також завітали представники Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, яка надає підтримку державним органам України у послідовному реформуванні сектору цивільної безпеки шляхом надання стратегічних консультацій і практичної підтримки.

Міжсекторальні симуляційні кризові тренування у Чернівцях проводилися на базі Чернівецького торговельно-економічного інститут Державного торговельно-економічного університету. Такі ж тренування в Івано-Франківську відбулися на базі Промприлад.Реновація.  

Наступні міжсекторальні симуляційні кризові тренування команда Стійкої України” планує провести у ЛьвовіУжгородіЛуцьку й Тернополі протягом жовтня- грудня 2022 року.

 

Довідково:

Міжнародний центр оборони та безпеки (ICDS) є провідним аналітичним центром в Естонії та спеціалізується на тематиці оборони, безпеки та зовнішньої політики. ICDS прагне стати найбільш авторитетним регіональним аналітичним центром у сфері досліджень з питань безпеки і оборони в Естонії, а також серед партнерів і союзників.

Програма "Стійка Україна" має на меті впровадження стандартів виміру стійкості українського суспільства та постійне вдосконалення даної системи. Програма впроваджується Міжнародним центром оборони та безпеки (ICDS) з 2016 року за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії в рамках програми співпраці в сфері розвитку.

Проект “Посилення стійкості України шляхом розвитку регіонального досвіду з питань безпеки”, у рамках якого проводяться міжсекторальні симуляційні кризові тренування, реалізується за фінансової підтримки Офісу Координатора з питань допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках восьмого раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.