"Ми дуже ємко описали соціально-політичну та соціально-психологічну ситуацію в південних та східних областях України"
У столиці презентували дослідження "Стійка Україна – крихка мозаїка? Суспільство, медіа, безпека і перспективи"
Дослідження представили в Укрінформі Міжнародний центр оборони та безпеки (ICDS) у межах програми «Стійка Україна» у співпраці з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ).
Експерти дослідили прогалини в інформаційний, комунікативній та цифровій безпеці жителів півдня та сходу України за умов агресивної політики з боку РФ.
«Дослідження допоможе у виробленні практичних кроків у протидії загрозам з боку Росії, яка вже окупувала частину території і продовжує погрожувати українській державності. Завдяки цьому дослідженню ми побачили набір деструктивних чинників, що існують у сприятливих умовах в інформаційному та комунікаційному напрямку нашого суспільства», - сказав керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.
Також у дослідженні звертається увага на велику кількість внутрішніх загроз, розглядаючи їх у чотирьох сферах - цифрова, комунікаційна, когнітивна та інформаційна безпека.
«Ми дуже ємко описали соціально-політичну та соціально-психологічну ситуацію в південних та східних областях України, вважаючи ці регіони найбільш уразливими шкідливому впливу і де сукупність зовнішніх і внутрішніх факторів, що загрожують безпеці, проявляються в найгіршій комбінації», - зазначив керівник програми «Стійка Україна», виконавчий директор Міжнародного центру оборони та безпеки (Таллінн, Естонія) Дмитро Теперік.
На думку експертів, крім війни, на поведінкові функції суспільства впливає також пандемія з її карантинно-обмежувальними заходами.
«Якщо спільнота перебуває впродовж 2,5 років в однорідному середовищі, то когнітивні зміни, які з нею відбуваються, набувають незворотнього характеру. Українське суспільство сильно міняється за своїми когнітивними функціями, але оскільки це відбувається з усіма одразу, то ми суб’єктивно цього не помічаємо», - вважає cоціальний і військовий психолог, письменник і публіцист, експерт програми «Стійка Україна» Олег Покальчук.
Дослідження також виявило у місцевих жителів півдня та сходу країни легковажне ставлення щодо цінності персональних даних та їхньої приватності.
«Люди не знають, що робити в кризових ситуаціях і який алгоритм дій при зламі електронної пошти чи акаунту. У жителів півдня й сходу України відсутнє розуміння масштабу шкоди від зламування баз даних державних установ і приватних компаній. Це свідчить про дуже низьку культуру розуміння цінності персональні даних», - зазначила експерт з інформаційних прав та цифрової безпеки, співзасновниця громадської організації «МІНЗМІН» Анастасія Апетик.
На думку експертів, виявлені за результатами дослідження прогалини в інформаційний, комунікативній та цифровій безпеці жителів півдня та сходу України допоможуть посилити стійкість на місцевому, регіональному та національному рівні.
У події також взяли участь Каімо Кууск, Надзвичайний та Повноважний Посол Естонії в Україні; Ксенія Ілюк, аналітик ГО "Детектор Медіа" та програми "Стійка Україна" та Ілля Мірошкін, національний координатор програми "Стійка Україна".
Ознайомитися з дослідженням "Стійка Україна - крихка мозаїка?" можна на цим посиланням.
Джерело матеріалу: ІА “Укрінформ”.