У Києві відбувся інавгураційний Форум експертної мережі Кримської платформи

6 серпня був проведений перший захід у рамках Кримської платформи - Форум експертної мережі.

Одним зі спікерів панельної сесії “Тема деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі” став директор програми “Стійка Україна” Дмитро Теперік.

Експерт зазначив, що цілі Кримської платформи - підтримувати можливості реагування на виклики окупації, а також  рівень готовності до деокупації півострова. “Наше завдання полягає в тому, щоб підготуватися до деокупації, яка може статися будь-коли”,- констатував Дмитро Теперік. 

Директор “Стійкої України” також поділився трьома практичними кроками, які сприятимуть готовності до деокупації. Перший з них - поширення інформації про Крим через так званих амбасадорів Криму, які включатимуть як громадські організації, так і окремих осіб. Дмитро Теперік відзначив тут досвід Естонії, який включав просування інтересів країни за кордоном через друзів Естонії під час окупації Радянським Союзом. Експерт звернув увагу, що діяльність амбасадорів Криму не повинна зводитися тільки до спілкування із країнами Заходу. “Зважаючи на геополітичний зсув, зараз ми також повинні спілкуватися не тільки із Заходом, але й зі Сходом, із нашими друзями і партнерами на Сході – з Індією, Республікою Корея,  Японією, Китаєм та іншими партнерами”.

Другим практичним кроком експерт визначив формальну освіту, зокрема те, що окупація Криму у підручниках з історії, географії, тощо повинна подаватися правильно, зокрема, що це не просто спірна територія, а територія, яка була незаконно окупована Російською Федерацією. У зв’язку з цим експерт закликав: “Ми повинні дбати про молоде покоління, яке через 50 років дійсно згадає, що Крим був нелегально окупований”. 

Третім кроком на шляху до деокупації Кримського півострова було визначено інформаційну політику щодо молоді, особливо поширення кримського питання на сферу інформаційних розваг. “Нам потрібно зробити все можливе, щоб питання Криму було більш поширеним, більш популярним, щоб молоде покоління знало про це і хотіло дізнатися ще більше. Це допоможе нам бути більш готовими, підвищити нашу стійкість”, підсумував Дмитро Теперік. 

Наостанок директор “Стійкої України” згадав про важливість стратегічних комунікацій. Вони повинні поширюватися не тільки на друзів і союзників України, а простягатися далі, щоб формувати громадську думку в інших країнах. “Багато зусиль спрямовуються на вже переконаних друзів та союзників, що Крим - це Україна, а Україна – це демократія. Українські стратегічні комунікації повинні рухатися далі і намагатися сформувати громадську думку в інших країнах, зокрема Німеччини, Франції, Сполучних Штатів, щоб підвищити обізнаність їхніх громадян про позитивні сторони України”. Крім цього, Дмитро Теперік додав, що українські стратегічні комунікації повинні стосуватися і власних громадян. “Це завдання громадянського суспільства та українського уряду культивувати обізнаність і бути готовими”, підсумував експерт.

Хід пленарної сесії “Тема деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі” резюмував модератор Андрій Куликов. Він зауважив, що Україні слід сприймати себе не як жертву, а як майбутнього переможця. “Польща, Естонія почали почувати себе переможцями ще заздалегідь, задовго до того, як вони втратили відчуття жертви. Ми повинні націлитися на те, що в кінцевому результаті ми не жертви, а переможці”.

Довідково: 

У панельній сесії експертної мережі Кримської платформи “Тема деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі” взяли участь заступник директор Програми Євразія Atlantic Council Мелінда Херінг, директор Польського інституту міжнародних справ Славомір Дембський, виконавчий директор Міжнародного центру оборони і безпеки (ICDS) та директор естонсько-української програми “Стійка Україна” Дмитро Теперік, співголова керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Софія Страйв, директор з питань досліджень Ради геостратегії Джеймі Роджерс, а також незалежний експерт і колишній постійний представник Туреччини при НАТО (2013-2018) Мехмет Фатіх Джейлан. Модерував дискусію співзасновник Громадського радіо, журналіст Андрій Куликов.