17 лютого 2021 року відбулася панельна дискусія “Стійкість і безпека: чому Україна може навчитися в НАТО?”

Організатором події виступив Міжнародний центр Оборони та безпеки (ICDS) у рамках програми “Стійка Україна”

У дискусії взяли участь іноземні дипломати, народні депутати України та експерти у галузі національної стійкості.

Дискусію відкрив Дмитро Теперік, директор програми “Стійка Україна” та виконавчий директор Міжнародного центру оборони та безпеки (ICDS). “Стійка Україна здійснює різні види діяльності вже 5 років, ми працюємо над створенням стандартів виміру національної стійкості для її посилення”, - зазначив експерт.

Як зазначила Вінета Кляйне, директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні, над посиленням стійкості варто працювати у оборонних інтересах держави: “Cтійкість є важливою базою для побудови державної оборони. Під час Варшавського саміту НАТО у 2016 році було прийнято рішення про необхідність посилення цієї резильєнтності”, - зазначила пані Кляйне.

Дискусію продовжила Мар’яна Безугла, депутатка фракції “Слуга Народу” у Верховній Раді та наголосила, що національна стійкість тісно пов’язана із роботою спецслужб. “Одним з найосновніших пріоритетів для посилення стійкості України було прийняття Закону України “Про розвідку”. Це цілий “пакет”, який підвищує поінформованість країни і процес прийняття рішень, вводить систему підтримки прийняття рішень керівництвом держави”, - висловилася парламентарка.

Соломія Бобровська, депутатка фракції “Голос” у Верховній Раді підтримала блокування каналів, які пов’язують із Віктором Медведчуком: “Я не бачу загроз для свободи слова в Україні через блокування відверто агресивних телеканалів, які ретранслюють російську пропаганду. Дані канали фінансуються державою-агресором та сприяють “м’якій” окупації України, тому відповідь зі сторони України мала бути однозначною та рішучою”, - сказала пані Бобровська.

Посол Естонії в Україні Каімо Кууск порадив українській владі вчасно і максимально широко інформувати міжнародних партнерів про кроки України для захисту національної безпеки. "Естонія привітала крок України із накладання санкцій на олігарха і закриття певних телеканалів, тому що ми підтримуємо Україну в її намаганні захистити себе... Ми підтримуємо все, що ви робите згідно з вашим законодавством, можливо, ми тільки порадили б вчасно поширювати інформацію про це через максимальну кількість каналів - через державні канали інформації і навіть через розвідку", - сказав Кууск.

“Кожен закон - це окрема цеглинка для “конструкції” національної стійкості. Ми маємо чітко виписану стратегію національної безпеки, 47-а стаття якої говорить про запровадження  національної системи стійкості. Проте “стійкість” поки не є унормована законодавчо”, - зауважив Олексій Генчев, в.о. Генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції.

Також представник Урядового офісу згадав про проведення спільних навчань з НАТО: “Цього року у співробітництві з НАТО ми плануємо провести  в Одесі спільні навчання “Непорушна стійкість 2021”, з протидії гібридним загрозам критичній інфраструктурі у Чорноморському регіоні . Ці навчання  допоможуть розбудувати міжвідомчу взаємодію, а також комунікацію між державними установами та громадянами”, - зазначив пан Олексій.

Дмитро Теперік, директор програми “Стійка Україна” продовжив тему важливості взаємодії між державою та громадянами. “Ми впевнені, що основним джерелом національної стійкості є надійні інститути та стійкі громади. З метою розвитку розуміння цих речей, команда “Стійкої України” здійснює заходи для посилення практичного міжвідомчого співробітництва з питань стійкості між громадянським суспільством, урядом, експертним співтовариством, ЗМІ та бізнес-сектором у вразливих регіонах України”, - акцентував естонський фахівець

Микола Назаров, який є керівником Центру досліджень регіональної безпеки підкреслив, що стійкіше українське суспільство посприяє євроатлантичній інтеграції України. "Концепт стійкості - це той параментр і інструмент, який наблизить Україну до виконання стандартів НАТО", - висловився Назаров.

Програма "Стійка Україна" продовжує свою діяльність у Сумській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях і планує низку заходів, які включають аналітичну та навчальну роботу для вдосконалення ситуативної обізнаності щодо існуючих вразливостей та нових загроз в регіонах.

Натисніть, щоб подивитися повну версію дискусії.