“Стійка Україна” завершила міжсекторальні симуляційні кризові тренування в Одесі!
Естонсько-українська програма “Стійка Україна” провели восьмі міжсекторальні симуляційні кризові тренування протягом 30-31 січня 2023 року.
Заключним містом для проведення стала Одеса, де понад 30 представників різних секторів і структур взяли участь у моделюванні комплексної кризової ситуації. Серед учасників – співробітники Одеської обласної військової адміністрації (ОВА), Одеської міської ради, Головного управління ДСНС України в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області, Управління патрульної поліції, штабу регіонального управління Сил ТрО “Південь”, а також представники місцевих медіа та викладачі Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.
Протягом двох днів учасники вирішували комплексну кризову ситуацію, що охоплювала низку викликів, у тому числі техногенні, інформаційні, соціальні та гуманітарні. Симуляція (моделювання) кризи відбувалося на основі сценарію, який розробили експерти програми “Стійка Україна”.
“Сценарій тренувань є тою рамкою, у межах якої ми працюємо два дні, моделюючи кризову ситуацію. Однак важливо, що він є гнучким і адаптивним до тих рішень, які приймають учасники, коли реагують на той чи інший виклик. Тому одним з головних принципів наших тренувань є те, що саме учасники задають темп розгортання сценарію”, – зазначає директор програми Дмитро Теперік.
У той же час ментор проекту міжсекторальних симуляційних кризових тренувань і голова парламентської групи дружби Естонія-Україна в Рійгікогу (парламенті Естонії) Маті Райдма наголошує на міжлюдській взаємодії та контактах під час вирішення кризових ситуацій.
“У всіх структурах, будь-то державні, рятувальні чи правоохоронні, є протоколи, як діяти у кризових ситуаціях. Проте під час реальних криз “папери горять” і одним з вирішальних складових розв’язання проблеми є контакти між людьми, особливо під час вирішення комплексних викликів. Тому наші тренування спрямовані на розвиток і підтримку міжсекторальних зв’язків, аби учасники мали змогу зрозуміти одне одного і скоординуватися для досягнення результату”, – зазначив Маті Райдма. Він продовжує, що для України такі тренування є новим практичним форматом взаємодії між різними структурами, де у центрі уваги є міжсекторальна комунікація.
Крім цього, учасниця проекту, доцент кафедри міжнародних відносин університету ім. І. Мечникова Ганна Грабіна додає, що кризові навчання допомагають об’єднати дії різних структур. А сам захід важливий як для особистісного розвитку, так і для розвитку стійкості на місцевому та регіональному рівнях.
Загалом учасники відзначають, що міжсекторальні симуляційні кризові тренування – це хороша можливість бути краще підготовленим до реальних кризових подій, відточивши навички роботи в команді, міжсекторальну комунікацію та координацію своїх зусиль. Це допоможе бути краще підготовленими до реальних кризових та надзвичайних ситуацій.
Також у міжсекторальних тренуваннях у Одесі у якості спостерігача брав участь представник Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (КМЄС) Мартінс Толс, радник/тренер з питань належного врядування та управління людськими ресурсами. КМЄС надає підтримку державним органам України у послідовному реформуванні сектору цивільної безпеки шляхом надання стратегічних консультацій і практичної підтримки.
Крім цього, на церемонію закриття тренувань завітав представник Одеської ОВА, т.в.о. директора Департаменту інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності, міжнародного співробітництва і туризму Шека Олександр Олександрович. Він наголосив на важливості розвитку міжсекторальних зв’язків на місцевому та регіональному рівні, що сприятиме ще більшій стійкості і перемозі України.
Міжсекторальні симуляційні кризові тренування проводилися протягом січня 2022-січня 2023 років у восьми міста України. Зокрема, в Сумах, Дніпрі, Чернівцях, Івано-Франківську, Львові, Ужгороді, Тернополі й Одесі.
Команда програми “Стійка Україна” планує представити аналітику за результатами проекту «Посилення стійкості України шляхом розвитку регіонального досвіду з питань безпеки» наприкінці березня у Києві.
Довідково:
Програма "Стійка Україна" має на меті впровадження стандартів виміру стійкості українського суспільства та постійне вдосконалення даної системи. Програма впроваджується Міжнародним центром оборони та безпеки (ICDS) з 2016 року за підтримки Міністерства закордонних справ Естонії в рамках програми співпраці в сфері розвитку.
Міжнародний центр оборони та безпеки (International Centre for Defence and Security (ICDS) є провідним аналітичним центром в Естонії та спеціалізується на тематиці оборони, безпеки та зовнішньої політики. ICDS прагне стати найбільш авторитетним регіональним аналітичним центром у сфері досліджень з питань безпеки і оборони в Естонії, а також серед партнерів і союзників.
Проект “Посилення стійкості України шляхом розвитку регіонального досвіду з питань безпеки”, у рамках якого проводяться міжсекторальні симуляційні кризові тренування, реалізується за фінансової підтримки Офісу Координатора з питань допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках восьмого раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.