“Стійка Україна” відновлює міжсекторальні симуляційні кризові тренування

Представники програми “Стійка Україна” провели експертний воркшоп та налагодили співробітництво з офіційними структурами Чернівецької та Івано-Франківської областей, аби відновити міжсекторальні симуляційні кризові тренування у рамках проекту “Посилення стійкості України шляхом розвитку регіонального досвіду з питань безпеки” в західних областях України.

Протягом 1-2 серпня експерти програми у Чернівцях організували воркшоп, де обговорили відновлення симуляційних кризових тренувань після початку повномасштабної російської агресії. Представники “Стійкої України” вирішили перенести реалізацію проекту у західні області України та адаптувати методологію тренувань та симуляційний кризовий сценарій до нових воєнний реалій. “Після успішного проведення симуляційних кризових тренувань у Сумах та Дніпрі ми, на жаль, були вимушені призупинити подальшу їх реалізацію у східних та південних регіонах України через повномасштабну агресію росії. Однак тепер ми маємо можливість відновити міжсекторальні симуляційні кризові тренування, оновивши методологію та адаптувавши її до нових реалій України та західних областей зокрема. Для цього ми зібрали українських та естонських експертів, щоб якомога краще пропрацювати відновлення та підготовку тренувань” зазначив під час воркшопу директор програми “Стійка Україна” Дмитро Теперік.

Під час воркшопу експерти визначили, що тренування будуть базуватися на формуванні міжсекторальної довіри та обізнаності про шляхи впливу на комплексні кризи. “У симуляційні кризові тренування будуть закладені такі кризові ситуації, які знаходяться поза межами повноважень однієї структури. Їх вирішення можливе тільки спільними зусиллями різних державних і недержавних інституцій через дискусії та спільне прийняття рішень” наголосив експерт “Стійкої України” та ментор симуляційних кризових тренувань Маті Райдма

Однією з особливостей тренувань буде головна роль учасників під час взаємодії із симуляційним кризовим сценарієм. “Наша мета - створення експериментального безпечного навчального середовища, де учасники зможуть спільно напрацьовувати інструменти кризової взаємодії для їх подального застосування під час вирішення реальних криз” зазначив експерт з Естонської академії наук безпеки та ментор проекту  Вадим Іванов. При цьому тренування передбачають не перевірку професійних навичок, а покращення міжособистісних  вміння вести переговори, йти на компроміс, спільно приймати рішення. “З нашого більш ніж двадцятилітнього досвіду вирішення кризових ситуацій, ми зрозуміли, що майже ніколи не виникає складнощів із професійними навичками чи дотриманням протоколів. У більшості випадків негаразди при розв’язанні криз стосуються м’яких навичок вміння комунікувати між собою, домовлятися та спільно приймати рішення” пояснив Маті Райдма

Окрім організації експертного воркшопа, представники програми “Стійка Україна” провели низку зустрічей для налагодження обопільного співробітництва, зокрема з Чернівецькою та Івано-Франківською ОВА, Головними управліннями ДСНС в Чернівецькій та Івано-Франківській областях, а також міськими радами Чернівців та Івано-Франківська. У ході зустрічей експерти “Стійкої України” домовилися з офіційними структурами Чернівецької та Івано-Франківської областей, що останні делегують своїх представників для участі у міжсекторальних симуляційних кризових тренуваннях. 

Також під час зустрічей фахівці програми “Стійкої України” просили поділися викликами, які виникли після початку великої війни. “Наше бажання не тільки запросити вас до участі у симуляційних кризових тренуваннях, а й зрозуміти, з якими викликами ви зіштовхуєтеся чи можете зіштовхуватися. Адже Естонія як член ЄС та інших міжнародних організацій має можливість доносити ваші потреби на різних багатосторонніх майданчиках. Це допоможе краще підготувати ресурси для допомоги Україні на етапі відновлення”підкреслив директор програми “Стійка Україна” Дмитро Теперік

У ході зустрічей також порушувалися питання соціального забезпечення та допомоги біженцям. “Естонія домогала і продовжить допомагати Україні. Для нас цікавий ваш досвід вирішення усіх питань, пов’язаних із внутрішньо переселеними особами. Оскільки Естонія прийняла понад 50 тис українців після 24 лютого, то для нас дуже цінний обмін досвідом у сфері соціального забезпечення та шляхів вирішення викликів, які виникають із потоками біженців, у тому числі питання їх інтеграції”,  наголосила Кайса Йюпрус-Талі, експертка програми “Стійка Україна” та начальниця Департаменту соціального забезпечення та охорони здоров’я м. Таллінн. 

Зазначимо, що міжсекторальні симуляційні кризові навчання відбудуться у форматі дводенних офлайн тренувань протягом жовтня-грудня 2022 року у шести західних обласних центрах України, зокрема в Чернівцях, Івано-Франківську, Львові, Ужгороді, Луцьку і Тернополі. 

Довідково

Проект “Посилення стійкості України шляхом розвитку регіонального досвіду з питань безпеки” реалізується за фінансової підтримки Офісу Координатора з питань допомоги США в Європі та Євразії Державного департаменту США в рамках восьмого раунду програми “Development Cooperation Partnership Program”.